19 października: Wymowna data w historii relacji polsko-ukraińskich

1
Pomnik "Rzeź Wołyńska" wg projektu Andrzeja Pityńskiego

19 październik jest wymowną datą w historii relacji polsko-ukraińskich. Tego dnia w 1926 roku we Lwowie został zamordowany przez szowinistów ukraińskich polski kurator okręgu lwowskiego Stanisław Sobiński.

Pomimo, że od tej zbrodni mija właśnie 94 lata naszym obowiązkiem jest pamięć o tym wydarzeniu z jednej strony z szacunku dla zmarłego a dodatkowo jest to kolejny ( niestety nie jedyny) przykład, że w okresie II Rzeczpospolitej ukraińskie organizacje prowadziły na terenie południowo-wschodnich województw terrorystyczną działalność burzącą ład i zagrażający spokojnej egzystencji zwykłych obywateli.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

60 zł
4%

Jak donosiło po skrytobójczym mordzie Słowo Pomorskie:

(…) zamach zbrodniczy wyszedł z kół ukraińskiej organizacji wojskowej t.zw. faszystów ukraińskich, którzy w ostatnich czasach wznowili swą działalność. Organizacja ma swą centralę w Berlinie i wydała już w stolicy Niemiec trzeci numer swego organu pod nazwą „Rewolusioner”. Nadzwyczajny dodatek twierdzi, że ostatnio ś.p. Sobiński otrzymał list polecony, który podobno zawierał wyrok śmierci (…) Miał on w ostatnich dniach wyrażać obawę – czy przeżyje październik. Jak wiadomo, opiekę policyjną nad ofiarą zbrodni zdjęto na jego prywatną i usilną prośbę[1].

W czasach kiedy Andrzej Duda pełniący urząd prezydenta Polski pozdrawia wojsko ukraińskie banderowskim pozdrowieniem, które towarzyszyło członkom UPA mordującym bestialsko Polaków, kiedy Ukraińcy gloryfikują morderców polskiego posła Tadeusza Hołówki naszym obowiązkiem jest przywracanie pamięci o wydarzeniach jakie miały miejsce na długo przed rozpoczęciem przez UPA ludobójczej działalności przeciwko Polakom aby ukazać prawdziwe realia ówczesnej sytuacji podczas, której lała się niewinna polska krew

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

60 zł
4%

[1] Mordercy ś.p. kuratora Sobinskiego nie zostali wykryci, Słowo Pomorskie, 1926, nr 244, s.1.


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl