Amerykańscy lotnicy w obronie Lwowa w 1920 roku

108
Cmentarz we Lwowie, Fot. Twitter

Mówiąc o poświęceniu polskich lotników z 1920 roku, nie można ominąć fenomenu uczestnictwa po stronie polskiej ochotników amerykańskich. W 1919 roku szeregi polskiego lotnictwa zostały wsparte ochotniczym oddziałem lotników amerykańskich.

Dwóch pilotów: Cedric Faunt-le-Roy i Merian Cooper wraz z piątką kolegów, jakich udało się im zwerbować, udało się jesienią 1919 roku do Lwowa, gdzie połączyli się z siódmą eskadrą bojową, która rozpoczęła nosić nazwę eskadry kościuszkowskiej[1]. Dzięki sprawnej działalności amerykańskich lotników (kpt. Coopera, kpt. Corsi, por. Rorrison), udało się m.in.  uniemożliwić Armii Czerwonej przekroczenie rzek pod Rzyszczowem i Czerkasami[2].

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

15 lipca 1920 roku zginęła na samolocie AEG C-IV załoga por. pil. Stanisława Jana Skrzyńskiego z 21 Eskadry Niszczycielskiej i Amerykanina kpt. obs. Arthura H. Kelly’ego z 7 Eskadry Myśliwskiej[3]. Jednak to dopiero 26 lipca 1920 roku okazał się czarnym dniem dla eskadry im. Tadeusza Kościuszki.

Kawaleria Budionnego, stosując pułapki, doprowadziła do unieruchomienia samolotu dowodzonego przez kpt. Coopera i ppor. Ciecierskiego i dostania się ich do niewoli. Zginął kapitan Arthur Kelly w czasie ataku na drogę Łuck-Klewań. Major Faunt-le-Roy na przestrzelonym samolocie dotarł do polskich linii obrony, natomiast kapitan Crawford musiał lądować w pobliżu oddziału kozaków, ze względu na uszkodzenie samolotu.

Przed niechybna śmiercią uratował go kapitan Corsi, który zaatakował szarżujących kozaków celnym ogniem karabinów maszynowych, dając tym samym czas na przełączenie zbiorników paliwa i możliwy ponowny start kapitana Crawforda[4].

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

 

[1] Tamże, s. 221.

[2] Tamże, s. 223.

[3] A. Morgała, dz. cyt., s. 12.

[4] S.S. Nicieja, dz. cyt., s. 223-224.


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl