Decyzja sądu: Muzułmańscy pracownicy mają prawo modlić się do Allaha w płatnych godzinach pracy

6169
Fot. pixabay (Pixabay License)

Sprawa dotyczy rzecz jasna Szwecji. Pracodawcy nie mogą zabraniać muzułmańskim pracownikom modlitwy w płatnych godzinach pracy. Sąd administracyjny w Malmo uchylił właśnie demokratyczną decyzję Rady Miasta Bromolla, która zakazywała rozkładania modlitewnych dywanów i odprawiania modłów w miejscu pracy.

„Zdaniem sądu orzeczenia są sprzeczne z wolnością wyznania zawartą w szwedzkiej konstytucji i Konwencji Europejskiej” – informuje szwedzki portal. W zeszłym roku bowiem „Zarząd Miejski w Bromölla zdecydował, że „czas modlitwy w płatnych godzinach pracy jest niedozwolony” w gminie”. Decyzję jednak zaskarżył Rzecznik do spraw Dyskryminacji.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. W obecnej sytuacji utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 2800. Wpłata na konto:
Panta rhei
PKO BP 27 1020 4564 0000 5102 0174 1099 Tytułem: Darowizna na portal Panta rhei
Wpłata z zagranicy: IBAN: PL 27 1020 4564 0000 5102 0174 1099 BIC / SWIFT: BPKOPLPW
702 zł
25%
PayPal:

Sąd Administracyjny uznał, iż zakaz modlitw dla muzułmanów jest niekonstytucyjny, mimo, iż decyzję podjęto demokratycznie. „Żaden pracodawca nie może odmówić swoim pracownikom modlitwy do Allaha w płatnych godzinach pracy zamiast wykonywania swoich obowiązków. Nie jest jasne, ile i jak długich przerw w pracy musi zaakceptować pracodawca” – zauważa portal.

Źródło: SN


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl