Facebook zapłaci użytkownikom setki milionów dolarów odszkodowania

606
Fot. pixabay (Pixabay License)

Facebook zapłaci 650 milionów dolarów odszkodowania za gromadzenie danych biometrycznych twarzy użytkowników z Illinois. Firma została pozwana działania, które są niezgodne z prawem stanowym. „Cieszymy się, że osiągnęliśmy porozumienie, dzięki któremu możemy iść naprzód, co jest korzystne zarówno dla społeczeństwa, jak i dla naszych akcjonariuszy” – przekazał gigant w rozmowie z AFP.

Facebook został pozwany w 2015 roku, ponieważ bez pytania użytkowników o zgodę gromadził i zapisywał ich dane. Te miały posłużyć rozpoznawaniu twarzy na platformie. Zbieranie danych okazało się naruszać stanowe przepisy o ochronie tychże w Illinois.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. W obecnej sytuacji utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 2800.

320 zł
12%

W zamian za wycofanie pozwu, Facebook zgodził się w zeszłym roku na zapłacenie 550 milionów dolarów odszkodowania. Sędzia uznał kwotę za zbyt małą. Teraz ten sam sędzia zatwierdził nową umowę, zgodnie z którą każdy powód otrzyma co najmniej 345 dolarów. Łącznie korporacja wypłaci około 650 milionów dolarów.

Źródło: Wolne Media, Archive.is

 

Widoczność naszego portalu w mediach społecznościowych została mocno ograniczona w ostatnim czasie. Przez spadek zasięgów dochody z reklam zmniejszyły się 5-krotnie. Aby przetrwać ten trudny czas potrzebujemy Waszej pomocy.

Tylko dzięki wsparciu będziemy w stanie dalej działać i przekazywać nieocenzurowane wiadomości, które pomijają mainstreamowe media. Liczy się każda złotówka!

W obecnej sytuacji utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 2800.

320 zł
12%

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl