Kresowa pamiątka wyprawy pod Wiedeń z Gdańska

197
Fot. własne

29 lipca minęła 337 rocznica rozpoczęcia wyprawy Jana III Sobieskiego na odsiecz oblężonemu przez wojska osmańskie Wiedniowi. Wyprawa ta zakończona została spektakularnym zwycięstwem pod murami Wiednia 12 września 1683 roku, które uchroniło Europę przed zalewem islamu do Europy.

Król Jan III Sobieski, jak sam wspominał, szedł do walki z Imieniem Maryi na sztandarze. Z wdzięczności za opiekę nad światem chrześcijańskim papież Innocenty XI ustanowił święto Imienia Maryi.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

215 lat po tym zwycięstwie mieszkańcy Lwowa, którzy poprzez pochodzenie króla Sobieskiego związani byli z tym władcą ufundowali w swoim mieście pomnik „Lwa Lechistanu”. Odsłonięcie nastąpiło 20 listopada 1898 roku. Pomnik wykonał lwowski rzeźbiarz Tadeusz Barącza. Został on ustawiony w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Wiecznie Wiernego Miasta. Postać króla była zwrócona twarzą na południowy wschód, skąd najczęściej nadchodziło niebezpieczeństwo dla Lwowa w postaci najazdów Tatarów, Turków i Kozaków.

Po zajęciu Małopolski Wschodniej przez Sowietów w 1944 roku Stalin powrócił do koncepcji umów, jakie zawarł z Hitlerem w sierpniu 1939 roku i przyłączył te tereny do Związku Sowieckiego przy pełnej aprobacie państw zachodnich. W roku 1950 pomnik trafił w granice pojałtańskiej Polski, początkowo do Wilanowa, następnie do Gdańska, gdzie został odsłonięty w 1965 roku. Można go obecnie obejrzeć przy Targu Drzewnym.

Pomnik ten jest kolejnym zapomnianym świadkiem potęgi naszej Ojczyzny, a jednocześnie przypomina o historii ziem będących okupionych krwią tysięcy naszych rodaków, którzy ginęli tam za to, że byli Polakami, a obecnie nie doczekali się grobów, jakich w cywilizowanym społeczeństwie mogliby być pewni.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

 


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl