Liga Narodów a Westerplatte i polski port wojenny

209
"Westerplatte 1939", autor: Jakub Różalski

7 grudnia minęła 95 rocznica przyznania Polsce przez Ligę Narodów prawa do utrzymania straży wojskowej na terenie składnicy wojskowej na Westerplatte. Wydarzenie to było kolejnym krokiem, który doprowadził do zapisania się tego niewielkiego obszaru złotymi głoskami w historii oręża polskiego po bohaterskiej obronie z początkiem września 1939 roku.

Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone 15 listopada 1920 roku. Twór ten, będący narzuconym i Polsce i Niemcom kompromisem, nie zadowolił żadnej ze stron konfliktu widzącej to miasto w swoich granicach. Jedną z płaszczyzn antagonizmów była kwestia wykorzystania miasta jako polskiego portu wojennego.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. W obecnej sytuacji utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 2800.

320 zł
12%

W 1924 roku Rada Ligi Narodów przyznała Polsce obszar Westerplatte jako miejsce dla ładowania, składani i wysyłania amunicji. Było to wynikiem prac podejmowanych przez polską dyplomację nauczoną doświadczeniem gorących miesięcy lata 1920 roku, kiedy to dokerzy gdańscy odmawiali rozładunku towarów wojskowych mających wesprzeć polską armię walczącą z Armią Czerwoną.

Rok później w Genewie uznano, że Polacy mogą utrzymać 88-osobową załogę, ponieważ jak słusznie ocenił to hiszpański przedstawiciel Ligi Narodów Quinones de Leon, (…) Gdańsk nie ma żadnej podstawy, ani faktów, któreby uprawniały Wolne Miasto do twierdzenia, iż Polska zamierza założyć bazę wojenną lub podstawę dla floty wojennej polskiej na terenie Gdańska[1].

Pamiętajmy o tych wydarzeniach, bez których nigdy nie doszłoby do bohaterskiej obrony polskich obrońców składnicy wojskowej w pierwszych dniach września 1939 roku.

Widoczność naszego portalu w mediach społecznościowych została mocno ograniczona w ostatnim czasie. Przez spadek zasięgów dochody z reklam zmniejszyły się 5-krotnie. Aby przetrwać ten trudny czas potrzebujemy Waszej pomocy.

Tylko dzięki wsparciu będziemy w stanie dalej działać i przekazywać nieocenzurowane wiadomości, które pomijają mainstreamowe media. Liczy się każda złotówka!

W obecnej sytuacji utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 2800.

320 zł
12%

 

[1] Zwycięstwo polskie w sprawie Westerplatte, Nadwiślanin, 1925, nr 98, s.2.


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl