Mieszkaniec Kresów wśród zidentyfikowanych żołnierzy polskich na Westerplatte

2
Westerplatte 1939, Jakub Różalski

Z okazji 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte. Wśród nich znajduje się mieszkaniec wschodnich województw II RP. Jego obecność w tym gronie podkreśla nieodzowny wkład Polaków ze wschodnich województw w walkę o suwerenność i niepodległość Polski.

Adolf Petzelt urodził się na terenie województwa stanisławowskiego w miejscowości Kałusz 17 listopada 1906 roku. W latach 1926-1927 odbywał służbę w 49 pułku piechoty w Kołomyi. Pełnił służbę m.in. w 5 Pułku Piechoty Legionów w Wilnie. Służbę na terenie wojskowej składnicy na Westerplatte rozpoczął w 1937 roku. Zginął jako dowódca wartowni nr 5, 2 września 1939 roku podczas nalotu niemieckich sztukasów.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

Obrona polskiej składnicy na Westerplatte jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów polskiego heroizmu w czasie kampanii polskiej w 1939 roku. Polska załoga składała się z ok. 200 żołnierzy. Przez siedem dni powstrzymywała niemieckie ataki z morza, lądu i powietrza.

Powyższy przykład jasno ukazuje, że pomimo próby wymazania historii Kresów z polskiej tożsamości, prawdy o wkładzie Polaków z tamtych terenów nigdy nie da się zakryć.


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl