Niezłomny kapelan, Ks. Ignacy Skorupko

80
Ks. Ignacy Skorupka, Fot. cud1920.pl

Jednym z bohaterów będących symbolem zmagań polsko-sowieckich w 1920 roku jest ksiądz katolicki Ignacy Skorupko. Przyszły kapłan i bohater Polski przyszedł na świat 31 lipca 1893 roku w Warszawie. 1909 roku wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. W 1914 roku został skierowany do Piotrogrodu na dalszą naukę. Do Polski wrócił we wrześniu 1918 roku. Pełnił posługę jako wikariusz w Łodzi. Jesienią 1919 roku został przeniesiony do Warszawy.

W okresie największego zagrożenia dla suwerenności i niepodległości Polski, spowodowanego ofensywą wojsk sowieckich, 3 sierpnia 1920 roku wydano rozkaz o powołaniu w duszpasterstwie wojskowym kapelanów lotnych, mających wspomóc pracę kapelanów stałych. W tym gronie znalazł się późniejszy bohater spod Ossowa ks. Ignacy Skorupko.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

Niezłomny kapłan, który z początkiem sierpnia 1920 r. stał się kapelanem lotnym I batalionu 236 pułku piechoty Armii Ochotniczej, zginął w czasie walk o Ossów. 17 sierpnia stolica Polski uczciła pamięć o kapelanie Skorupce. Mszę Św. Sprawował biskup polowy Stanisław Gall. Wraz z ks. Skorupką pochowano kpt. Ryszarda Downara-Zapolskiego i chorążego Jerzego Lachowicza. W Mszy Św. brał udział, m.in. gen. Józef Haller (który po nabożeństwie udekorował trumnę kapelana orderem VM), komendant Warszawy gen. Antoni Zawadzki. Honorową wartę pełnili weterani z powstania 1863 r. oraz delegacje z frontu.

Jak wielką rolę odegrało duszpasterstwo wojskowe w czasie walk z sowietami świadczy fakt, że za swoje bohaterstwo w zmaganiach w 1920 r. jedenastu kapelanów, w tym dwóch pośmiertnie, otrzymało Order Virtuti Militari. Oprócz ks. I. Skorupki, drugim poległym był kapelan 36 pułku piechoty Stanisław Rozumkiewicz, zamordowany przez sowietów podczas posługi duszpasterskiej 16 lub 17 lipca 1920 r. w Lidzie.


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl