Od kurtuazyjnej wizyty do zdradzieckiego ataku jeden krok

314
Pancernik Schleswig-Holstein, Fot. AIPN

Jesteśmy w przededniu 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jednym z symboli zdradzieckiego ataku Niemiec na Polskę był okręt szkolny Schleswig-Holstein. Okręt ten zwodowano 1906 roku. Brał udział w I wojnie światowej. Należał do małej grupy okrętów jakie po jej zakończeniu Niemcy mogli zachować.

Od 1936 roku służył jako okręt szkolny dla kadetów niemieckiej marynarki wojennej. Jako taki okręt wpłynął on 25 sierpnia 1939 do gdańskiego portu. Oficjalnym celem wizyty było uczczenie pochowanych w Gdańsku niemieckich marynarzy z 1914 roku. Rzeczywistości okręt miał złamać opór Polaków w składnicy wojskowej na Westerplatte a następnie rozpocząć działania przeciw polskiej flocie wojennej.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

Ostrzał z tego pancernika dniem 1 września uważa się za początek niemieckiej agresji na Polskę. Pomimo, że fakty historyczne wskazują, że początek barbarzyńskiego ataku Niemiec na Polskę był nalot na Wieluń pancernik ten stanowi symbol zdrady i perfidni jaką kierowało się niemieckie władze w sierpniu w 1939 roku.


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl