“Pan każe, sługa musi…” Pomniki zbrodniarzy UPA stoją na polskiej ziemi

1

Pomimo, że od zakończenia ludobójczej wobec Polaków działalności OUN-UPA minęło ponad 70 lat, rana spowodowana tym ludobójstwem nie tylko się nie goi, ale wciąż jest rozdrapywana przez spadkobierców kolaborantów Hitlera spod znaku OUN-UPA.

Mimo, że obecna partia deklaruje się jako partia katolicka, najwyraźniej opuszczała lekcje religii, kiedy omawiane były uczynki miłosierne co do ciała (Nie ma jednak co się dziwić, biorąc pod uwagę milczenie hierarchów kościelnych w kwestii katolickiego pochówku Polaków pomordowanych na terenie województw południowo-wschodnich II RP). Obecnie, kiedy jest już dawno po wyborach prezydenckich, potwierdziły się informacje podawane jeszcze w 2017 roku przez ambasadora Ukrainy w Polsce, że przedstawiciele Andrzeja Dudy obiecali odbudować pomniki UPA w Polsce[1].

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

60 zł
4%

Tuż przed wizytą Andrzeja Dudy na Ukrainie odnowiono pomnik OUN-UPA na górze Monastyrz na Podkarpaciu. Jak zauważył profesor Andrzej Zapałowski, takie rozwiązanie sprawy doprowadzi do dalszego eskalowania konfliktu, ponieważ prawdopodobnie leżą tam osoby odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków na terenie powiatu lubaczowskiego.

Jak zauważył profesor, być może strona ukraińska nie chciała zgodzić się na dokonanie ekshumacji, ponieważ tak jak w przypadku nielegalnego pomnika poświęconego UPA w miejscowości Hruszowicach w gminie Stubno, okazało się, że nie ma żadnych pochówków[2]. Warto zaznaczyć, że metody stawiania nielegalnych pomników mających upamiętniać poległych Ukraińców sięgają czasów II RP, kiedy to stawiano pomniki dla poległych w walce z Polakami Ukraińców, często w miejscach, gdzie w rzeczywistości nie było żadnego pochówku.

Obecnie strona ukraińska żąda wpisania omawianego obiektu na listę grobów wojennych. Znając proukraińskie skłonności partii rządzącej i prezydenta Andrzeja Dudy, wydaje się to tylko kwestią czasu. Wszak dla Polaków słowa, dla sąsiadów czyny. A fakt, że u wschodniego sąsiada gloryfikowany jest nazizm, a w dołach śmierci leży 200 tysięcy ofiar organizacji wynoszonej na piedestał to szczegół. Ważne, aby polski podatnik stawiał za swoje pieniądze pomniki ludobójcom własnych przodków, zapominając o ofiarach w imię dobrosąsiedzkich relacji na podstawie ukraińskiej narracji historycznej.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

60 zł
4%

 

[1] https://dorzeczy.pl/kraj/48042/przedstawiciele-dudy-obiecali-ze-polska-odbuduje-pomniki-upa.html?fbclid=IwAR2ZBQ0L-i0t0urQLKN2AkKnnS7e4K6gPnRGN-6exz_7Et19tNn0kc2RbRk

[2] https://kresy.pl/publicystyka/wywiady/prof-zapalowski-prawdopodobnie-strona-ukrainska-nie-chciala-dopuscic-do-ekshumacji-na-gorze-monastyrz/?fbclid=IwAR1y1eWXW7qBA-ZHKNRb0PYc4LaIURwYjto7R_xC70uunFdw3osQh6oLHGw


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl