Polski as myśliwski nad brytyjskim niebem

1
Dywizjon 303 w szyku bojowym, Fot. zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, domena publiczna

Sierpień jest miesiącem pełnym rocznic związanych z polską historią. Jedną z niezapomnianych jej kart jest bez wątpienia otwarcie listy zwycięstw dokonanych przez polski dywizjon 303. Zanim jednak Ludwik Paszkiewicz zapisał pierwszy niemiecki samolot na konto dywizjonu, Polacy odnosili nad niebem Wielkiej Brytanii wspaniałe zwycięstwa, zachwycając nimi brytyjską opinię publiczną.

24 sierpnia minęła 80 rocznica niezwykłego dokonania polskiego lotnika Antoniego Głowackiego. Tego dnia, latając w składzie 501 dywizjonu myśliwskiego, w czasie trzech lotów zestrzelił łącznie 5 samolotów niemieckich. Tym samym, w ciągu jednego dnia zdobył honorowy tytuł asa myśliwskiego, przyznawanego pilotowi za zestrzelenie minimum 5 samolotów wroga. Osiągnięcia tego sukcesu w ciągu jednego dnia nie powtórzył żaden inny Polak.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

405 zł
20%

Antoni Głowacki urodził się 10 lutego 1910 roku w Warszawie. Ukończył szkołę lotniczą w Dęblinie w 1935 roku. Po trzech latach został przydzielony tam jako instruktor. Brał udział w kampanii polskiej w 1939 roku. Udało mu się przedostać na Zachód. W czasie wojny latał bojowo, m.in. w 303, 307, 308 dywizjonach myśliwskich. Po wojnie zamieszkał w Nowej Zelandii. Początkowo zajmował się instruktarzem w bazie lotniczej, następnie trafił do nowozelandzkiego departamentu lotnictwa cywilnego. Zmarł 27 kwietnia 1980 roku w Wellington w Nowej Zelandii.


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl