Pomnik Szatana w Szczecinie za pieniądze podatnika: Autorzy “walczą z dyskryminacją”

1
Pomnik Baphometa w Detroit, Fot. The Detroit News

Mieszkańcy Szczecina zaproponowali w ramach budżetu obywatelskiego budowę pomniku Baphometa. Wniosek wpłynął do magistratu w lipcu 2020 roku. Pomysłodawcy chcą, aby pomnik Szatana na planie pentagramu i liczby 666 miałby stanąć w rejonie alei papieża Jana Pawła II i placu Adamowicza. Koszt budowy statuy wynosi 4 333 670 złotych brutto.

Autorzy wniosku wybrali lokację m.in. ze względu na dużą ilość kamer miejskich, aby w chwili gdyby ktoś kto wpadł na “szalony pomysł, by narazić się rogatemu bóstwu, taki czyn będzie mocno utrudniony”. Obiekt opisano w następujący sposób: “Będzie to obiekt kultu religijnego i atrakcja turystyczna. Dzieci będą mogły usiąść na kolanach szatana i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie”.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

Pomysłodawcy podkreślają, iż pomnik demona ma być przykładem… tolerancji. “Dla turystów zza granicy nieznających polskiej postępowej, pełnej tolerancji i nowoczesnej kultury, będzie to okazja na zapoznanie się z naszą wspaniałą kulturą. Szczecinianie po raz kolejny udowodnią, że jesteśmy dumni z naszego miasta oraz myślimy nieszablonowo, czasami z przymrużeniem oka”. Projekt miał wzorować się na pomniku Szatana przed gmachem parlamentu w Arkansas.

Projekt został odrzucony, jednak ze względów czysto pragmatycznych, ponieważ w projekcie brakowało podstawowych danych. “Ktoś złożył taki projekt, było to zgodne z procedurami, projekt został przeczytany, ale posiadał liczne braki formalne. Projekt był bezimienny i nie posiadał listy poparcia. Co więcej, autor usunął swoje konto internetowe w systemie SBO ” – wyjaśnia dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Szczecinie. Autorzy projektu odwołali się od decyzji, podkreślając, iż “czują się dyskryminowani”.

“Nie rozumiemy, dlaczego wcześniej utrudniano nam złożenie projektu. Pracowaliśmy nad nim wiele dni” – piszą. Pierwszego dnia wprowadziliśmy poprawne formalnie dane, podaliśmy kwotę mieszczącą się w limicie, dodaliśmy zdjęcia i opis. Nie zatwierdzaliśmy go wtedy, bo było na to jeszcze bardzo dużo czasu. Nie chcieliśmy o czymś zapomnieć i potem żałować, że nie można nic poprawić”.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

355 zł
20%

“Ciągle zbieraliśmy materiały, zdjęcia wnętrz kościołów, z Polski i Europy, z Watykanu pokazujące wizerunki Szatana. Nie ukrywamy, że wzorowaliśmy się na projekcie z poprzedniej edycji SBO, czyli budowie pomnika Krzysztofa Jarzyny że Szczecina, szefa wszystkich szefów. Bo spełniał on wszelkie wymogi i został dopuszczony do głosowania, które wygrał”. Głosowanie nad projektami odbędzie się jesienią.

Źródło: wszczecinie.pl, Polsat News


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl