Szwecja: Nielegalni imigranci będą szczepieni przeciw COVID-19 poza kolejnością

984
Imigranci w Szwecji, zdjęcie ilustracyjne, Fot. Twitter

Jak informuje szwedzki Samnytt.se, w Szwecji wprowadzono pewne poprawki w krajowym planie szczepień Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego. 4 lutego podczas konferencji ogłoszono „zmianę ustaleń dotyczących priorytetów szczepień”. Dzięki tymże zmianom, nielegalni imigranci będą mieli pierwszeństwo w przyjmowaniu szczepionki przeciwko COVID-19 przed zwykłymi Szwedami.

Podczas konferencji poinformowano o zaszczepieniu około 260 tysięcy osób z „pierwszej grupy”. Znalazły się w niej osoby najstarsze, mieszkające w domach opieki oraz personel medyczny. Do „grupy drugiej” trafiły osoby powyżej 65. roku życia, nie, jak wcześniej podawano, powyżej 70 oraz… nielegalni imigranci. Ci bowiem, „począwszy od etapu 2”, będą szczepieni „poza kolejnością”.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. W obecnej sytuacji utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 2800.

320 zł
12%

Dla porównania, osoby w wieku 60-64 lat są traktowane, jako o niższym priorytecie szczepienia i znalazły się dopiero w „trzeciej grupie”. „Zwykły Szwed”, dla porównania, nie będący w starszym wieku ani nie posiadający żadnych dolegliwości, będzie musiał poczekać na szczepienie „grupy czwartej”.

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego przekazała, iż w pierwszej kolejności muszą zostać zaszczepione „grupy wrażliwe społeczno-ekonomicznie”, a zatem właśnie imigranci. „Ryzyko poważnej choroby i śmierci w COVID-19 zależy od kraju urodzenia, obszaru zamieszkania i sytuacji społeczno-ekonomicznej. Wzrosła śmiertelność wśród osób urodzonych m.in. na Bliskim Wschodzie, Afryce (…) a także wśród osób o niższych dochodach, niższym wykształceniu i niektórych rodzajach zawodów” – poinformowano.

Źródło: Samnytt.se

Widoczność naszego portalu w mediach społecznościowych została mocno ograniczona w ostatnim czasie. Przez spadek zasięgów dochody z reklam zmniejszyły się 5-krotnie. Aby przetrwać ten trudny czas potrzebujemy Waszej pomocy.

Tylko dzięki wsparciu będziemy w stanie dalej działać i przekazywać nieocenzurowane wiadomości, które pomijają mainstreamowe media. Liczy się każda złotówka!

W obecnej sytuacji utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 2800.

320 zł
12%

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl