Teksas: Połowa turbin wiatrowych zamarzła. Dwa miliony mieszkańców bez prądu

2
Zamarznięta turbina wiatrowa, Fot. TT

W weekend przez stan Teksas (USA) przetoczyła się potężna burza śnieżna. Około połowa turbin wiatrowych zamarzła, co spowodowało znaczne niedobory mocy w regionie – informuje National Wind Watch. W niektórych częściach Teksasu temperatury spadły do -18 stopni Celsjusza. Jak czytamy, w wyniku tego ponad dwa miliony gospodarstw domowych i firm ucierpiało z powodu przerw w dostawie prądu z powodu zamarzniętych turbin wiatrowych, których łączna moc wynosi 12 000 megawatów.

Prezydent Joe Biden „nakazał federalną pomoc w uzupełnieniu stanowych i lokalnych wysiłków w celu reagowania w związku z warunkami nadzwyczajnymi wynikającymi z silnej zimowej burzy, która rozpoczęła się 11 lutego 2021 r. i trwa nadal”. „Działanie prezydenta upoważnia Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) do koordynowania wszystkich działań ratowniczych w przypadku katastrof, które mają na celu złagodzenie trudności i cierpienia ludności lokalnej (…)”

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

385 zł
22%

„W szczególności FEMA jest upoważniona do zidentyfikowania, zmobilizowania i zapewnienia według własnego uznania sprzętu i zasobów niezbędnych do złagodzenia skutków sytuacji kryzysowej” – dodano w oświadczeniu.

Stan Teksas, choć najbardziej kojarzony z przemysłem naftowym, w ostatnim czasie skoncentrował się na „zielonej energii” turbin wiatrowych. „Energia wiatrowa jest najszybciej rosnącym źródłem energii w sieci energetycznej Teksasu. W 2015 roku elektrownia wiatrowa dostarczała 11% zasobów sieci energetycznej Teksasu. W zeszłym roku dostarczyła już 23% i wyprzedziła węgiel, jako drugie co do wielkości źródło energii w systemie po gazie ziemnym” – informuje NWW.

Źródło: National Wind Watch, Daily Wire

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

385 zł
22%

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl