Tesla GORSZA dla klimatu, niż Diesel? Niemieccy naukowcy nie mają wątpliwości

1
Fot. pixabay (Pixabay License)

Niemieccy naukowcy z instytutu badawczego Ifo, Institute for Economic Research, przyjrzeli się kwestii samochodów elektrycznych, rzekomo bardziej przyjaznych środowisku, niż „tradycyjne” auta. Badacze stwierdzili, iż – paradoksalnie – samochody elektryczne przyczyniają się do większej emisji dwutlenku węgla, niż te z silnikiem Diesla. „Jazda Teslą jest gorsza dla klimatu niż jazda samochodem z silnikiem Diesla” – stwierdzili uczeni.

Badanie wiodącego i najbardziej uznanego w Niemczech instytutu uwzględniło m.in. emisje CO2 związane z produkcją akumulatorów. Naukowcy dowiedli, iż „emisje z samochodów elektrycznych „są w najlepszym razie nieco wyższe niż emisje z samochodu z silnikiem Diesla lub znacznie wyższe””. Nie są zatem wcale „ratunkiem dla klimatu”, jak wielu uważa.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

385 zł
22%

„W badaniu wykorzystano Tesla Model 3 i Mercedes C220d. W najlepszym przypadku Tesla miała jedenaście procent, a w najgorszym 28 procent wyższą emisję niż samochód z silnikiem Diesla, biorąc pod uwagę emisje związane z produkcją i to, skąd pochodzi moc” – czytamy. Naukowcy zwracają również uwagę, że bateria w Tesli „wymaga wydobycia i przetworzenia takich substancji jak lit, kobalt i mangan, co wymaga dużej emisji CO2”.

Oprócz tego eksperci zwracają uwagę, że energia elektryczna w Niemczech w dużej mierze pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel i gaz, co oznacza, że ​​korzyści klimatyczne są raczej skromne, o ile samochody elektryczne jeżdżą po niemieckich drogach – czytamy.

„W teoretycznym przykładzie, w którym cała moc Tesli pochodzi z węgla brunatnego, zdecydowanie najpowszechniejszego źródła energii w Niemczech, emisje na kilometr są dwukrotnie wyższe niż w samochodzie z silnikiem Diesla” – zauważają naukowcy.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

385 zł
22%

Źródło: Nattavisen.no, Ifo.de


Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl