Ulotka Pfizera po polsku. Możliwe „działania niepożądane” szczepionki

1
Fot. pixabay (Pixabay License)

Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie polskojzyczną wersję ulotki firmy Pfizer i BioNTech. „Charakterystyka Produktu Leczniczego” informuje o ewentualnych, niepożądanych skutkach przyjęcia preparatu. Ten nazwano „Comirnaty”, i jest to „koncentrat do sporządzania dyspersji do wstrzykiwań, Szczepionka mRNA przeciw COVID-19 (ze zmodyfikowanymi nukleozydami)”. Dokument posiada aż 34 strony.

Na oficjalnej stronie czytamy zatem, iż szczepionkę mogą przyjmować jedynie osoby powyżej 16 roku życia. „Podawany jest domięśniowo po rozcieńczeniu jako cykl dwóch dawek w odstępie 21 dni” – czytamy. Producenci ostrzegają, iż po podaniu szczepionki może wystąpić reakcja anafilaktyczna. Po zaszczepieniu należy obserwować pacjenta co najmniej 15 minut – co może być wyjątkowo trudne, znając zabójcze tempo, jakie prawdopodobnie zostanie narzucone podczas szczepień, aby „zdążyć” wyszczepić jak najwięcej osób.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

875 zł
49%

W samej „ulotce” czytamy bowiem, iż preparat musi być przechowywany w temperaturze od -60 stopni do -90 stopni Celsjusza. Należy go rozmrażać w temperaturze od 2 do 8 stopni. Producent zastrzega, iż szczepionki nie przebadano ani na kobietach w ciąży, ani na osobach z osłabioną odpornością. Nie wiadomo również, czy szczepionka „przenika do mleka ludzkiego”.

Wśród „bardzo częstych” efektów ubocznych zalicza się zmęczenie, bóle mięśni, głowy, stawów. Objawy wystąpiły u więcej, niż 1 na 10 osób. Równie często występowała gorączka, dreszcze, obrzęk miejsca wkłucia igły. Rzadziej mają zdarzać się nudności, złe samopoczucie, swędzenie skóry czy bezsenność. Bardzo rzadko może wystąpić nawet porażenie nerwu twarzowego.

Źródło: ec.europa.eu

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

875 zł
49%

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl