Wielka Brytania: Szczepienia na COVID-19 już w grudniu? “Będziemy gotowi w przyszłym miesiącu”

1
fot. pixabay.com (Pixabay License)

“Brytyjski rząd formalnie zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku” – informuje minister zdrowia Matt Hancock. Polityk dodaje, iż jeśli szczepionka zyska aprobatę, szczepienia będą mogły rozpocząć się już w grudniu. Większość ma się jednak zacząć w styczniu przyszłego roku – donosi RMF FM.

Wielka Brytania zawarła umowę na zakup aż 40 milionów szczepionek firmy Pfizer i BioNTech. Do końca roku państwo liczy na uzyskanie już 10 milionów. Ze względu na konieczność podania jednej osobie dwóch dawek, starczy ich dla 5 milionów Brytyjczyków. Brytyjski rząd zawarł już także umowę z inną amerykańską firmą – Moderną, która także pochwaliła się nową szczepionką. Umowa przewiduje zakup 5 milionów dawek.

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

275 zł
15%

Sam Pfizer poinformował w środę, iż szczepionka wykazuje wynik rzędu 95% skuteczności. Jest to lepszy wynik, niż początkowo podano. Koncern złożył w USA prośbę o szybkie dopuszczenie szczepionki na rynek. “To dało nam pewność, aby tutaj formalnie rozpocząć proces. To kolejny ważny krok naprzód w walce z tą pandemią” – informuje MZ Wielkiej Brytanii. Obie firmy miały już rozpocząć przekazywanie danych MHRA. Wielka Brytania stała się zatem drugim państwem po Stanach Zjednoczonych, które pracuje nad dopuszczeniem szczepionki do użytku.

“Jeśli – i nadal jest tu jeśli – jeśli regulator zatwierdzi szczepionkę, będziemy gotowi do rozpoczęcia szczepień w przyszłym miesiącu, choć przeważająca ich część będzie w nowym roku. Zmierzamy we właściwym kierunku, ale przed nami jeszcze długa droga” – stwierdził Hancock.

Źródło: RMF FM, Daily Mail

"Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

275 zł
15%

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl