Zapomniana niemiecka zbrodnia – o tym jak Niemcy o prawa człowieka w Polsce walczyli w 1939 roku.

1

Miesiąc temu – 6 września obchodziliśmy 81 rocznicę jednej z licznych niemieckich zbrodni, jakiej dokonali wrześniowi agresorzy na Polskę w 1939 roku. Przywołany przykład miał miejsce na terenie obecnego powiatu kolskiego (województwo wielkopolskie). Wówczas to pod wsią Borecznia Wielka, rozbił się polski lekki bombowiec PZL 23B „Karaś”.

Tego dnia po południu wyleciał na rozpoznanie rejonu Warta-Sieradz-Zduńska Wola por. obs. Edmund Górecki, kpr. pil. Pingot i kpr. strz. Wilkowski z lotniska Ozorzyn k. Babiaka. Należeli oni do 3 Pułku Lotniczego 34 Eskadry. Zostali oni zaatakowani w czasie lotu powrotnego przez cztery Messerschmitty (Bf-109). Polski samolot został trafiony pociskami i zapalony w powietrzu.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym" George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

60 zł
4%

Porucznik Górecki wydał rozkaz opuszczenia uszkodzonego samolotu. Sam wyskoczył na spadochronie na wysokości 1000 metrów. Wówczas to niemieccy agresorzy dokonali zbrodni wojennej, otwierając ogień do ratującego się polskiego lotnika. Spadł on martwy w miejscowości Dębno Królewskie. Pilot kpr. Marian Pingot został prawdopodobnie ranny i nie zdołał opuścić pokładu. Spadł on w płonącym samolocie na ziemię. Strzelec Jan Wilkowski, widząc śmierć dowódcy, do ostatka ostrzeliwał Niemców i wyskoczył dopiero na wysokości 300 m. Uratował się, odniósł tylko kontuzję nóg i powrócił wieczorem do Eskadry.

Porucznik obserwator Edmund Górecki został pochowany na cmentarzu parafialnym w m. Osiek Wielki, a kapral pilot Marian Pingot na cmentarzu w Dębnie Królewskim. W obu przypadkach na grobach znajdują się błędne daty śmierci z rąk niemieckich oprawców.

 

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

60 zł
4%

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl