Zastrzelił agresywnego włamywacza, który groził mu śmiercią. Sąd skazał go na więzienie: “Powinien raczej zadzwonić na policję”

4
Fot. pixabay (Pixabay License)

Wcześniej w tym roku informowaliśmy o sprawie 44-latka ze szwedzkiego Dalarna, ciągnącej się od 2018 roku, do którego domu włamał się niepoczytalny mężczyzna pod wpływem narkotyków. Najpierw zaatakował właściciela nożem, po czym zagroził mu śmiercią. Wówczas 44-letni mieszkaniec sięgnął po broń myśliwską i nakazał intruzowi opuszczenie farmy.

Przybysz jednak zareagował agresją, rzucając się na właściciela posesji. Podczas szarpaniny doszło do strzału, który trafił napastnika w klatkę piersiową. W wyniku obrażeń, ten wkrótce zmarł. Należy dodać, iż był nie tylko pod wpływem narkotyków, ale również figurował na liście osób z zaburzeniami psychicznymi, mając silnie rozwinięte “idee prześladowań paranoicznych”. O tym właściciel farmy nie mógł jednak wiedzieć w chwili nocnego włamania.

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

405 zł
20%

Sąd rejonowy początkowo uznał, iż 44-latek znalazł się w nagłej sytuacji i nie zastrzelił napastnika z premedytacją. Uznano jednak, iż użycie karabinku z ostrą amunicją było “niedbałe”, a “podniesienie broni przeciwko napastnikowi”, gdy ten się zbliżał, oznacza iż “dopuszczono się rażącego zaniedbania”. Mężczyznę skazano na 1,5 roku więzienia za zabójstwo.

Oskarżony odwołał się od wyroku do sądu wyższej instancji. Sąd drugiej instancji podtrzymał jednak wyrok sądu rejonowego. 44-latek miał co prawda „szerokie prawo do samoobrony”, ale sąd wolałby, aby ten “skontaktował się z policją” lub “próbował uciec lub zamknąć się w innym pomieszczeniu” czy “wykorzystać przewagę liczebną”, gdyż u mężczyzny mieszkała jeszcze jedna osoba. Innymi słowy, według sądu, zachowanie mężczyzny w obronie życia swojego i współlokatora było nieuzasadnione.

Źródło: Samnytt.se, AB, SVT

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym." George Orwell
Prosimy o rozważenie wsparcia naszego portalu. Utrzymanie strony miesięcznie kosztuje 1800.

405
20%

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl